Голден Арт е нашиот следен ривал во Купот на Македонија

Денеска во просториите на Ракометната Федерација на Македонија беше извршена ждрепката за групната фаза од Купот на Македонија.Тинекс Пролет беше извлечен како дел од групата 3, во која се најдоа уште и бранителот на трофејот Вардар, потоа Радовиш и Голден Арт. Веќе е познат и распоредот, па така наш прв противник е скопскиот ривал Голден Арт, по

Прочитај повеќе

Одличен меч на Тинекс Пролет против шампионот Пелистер (32-29)

Тинекс Пролет претрпе пораз од 32-29 во четвртото коло од плејофот, во натпревар во кој нашиот тим се покажа во одлично светло

Прочитај повеќе

Гостување против шампионот, нов предизвик за Тинекс Пролет

Ракометарите на Тинекс Пролет вечерва во 18 часот му гостуваат на Еурофарм Пелистер во рамките од четвртото коло од плејофот во ракометниот шампионат на Македонија. Битолчани се актуелни шампиони и како такви се и големи фаворити за триумф на денешниот дуел, но Тинекс Пролет ќе се обиде да одигра без резултатски притисок, да го прикаже најдоброто о

Прочитај повеќе

Лавовска битка и заслужен триумф над Бутел (20-18)

Тинекс Пролет заслужено стигна до првата победа во плејофот откако во рамките на третото коло вечерва славеше над Бутел со 20-18. Нашиот тим одигра беспрекорна одбрана со која си го трасираше патот до победата, целосно исфрлајќи ги од ритам „бутелци“ на стартот од второто полувреме кога беше направена клучната разлика и трасиран патот до победата.

Прочитај повеќе

Палевски: Цврстата одбрана е рецепт за победа над Бутел

Тинекс Пролет со денешниот дуел на домашен терен против Бутел (18.30 часот) ги продолжува настапите во плејофот, во обид во третата рунда да се стигне и до првата победа во разигрувањето за највисок пласман во македонскиот шампионат. Првите два пораза беа очекувани ако се знае дека противници беа Алкалоид и Вардар, но убедливиот неуспех против „црв

Прочитај повеќе

Јовиќ: Против Вардар немавме дисциплина, ќе биде подобро на дуелот со Бутел

Тинекс Пролет ги остава зад себе поразите од Алкалоид и од Вардар на стартот од плејофот, па Александар Јовиќ и неговите избраници веќе неколку дена се насочени кон претстојниот меч со Бутел што на програмата е в сабота. Јовиќ стави акцент на одбраната во текот на летото, но стратегот на Тинекс Пролет не крие дека очекува да види поголема дисциплин

Прочитај повеќе