Соопштение до јавноста

Ракометниот клуб Тинекс Пролет ја информира јавноста за несаканата случка пред и по враќањето назад од Шпанија во Македонија.

Прочитај повеќе

Цветковски: Ова е нешто убаво, триумф за историја...

„Да бидам искрен, годинава имаме помлад и поквалитетен тим, имаме една енергија, колектив што знае што сака. Без разлика дали играме слабо или на највисоко ниво, имаме карактер. Исто така сакам да кажам дека тренерот даде значаен придонес инсистирајќи на побрз напад, поквалитетна одбрана и градење на силен тимски дух“, истакнува одличниот голман.

Прочитај повеќе

ФОТОГАЛЕРИЈА: Историската победа во Гранолјерс

Тинекс Пролет оствари фантастичен успех со денешната победа над Гранолјерс, откако на гостински терен беше совладан големиот шпански ривал со резултат 27-29.

Прочитај повеќе

Триумф за историја: Тинекс Пролет го совлада шпанскиот гигант Гранолјерс

Михаил Аларов го постигна првиот гол на натпреварот, но Гранолјерс набрзина ја презеде контролата над резултатот. При водство на противникот од 3-2 не беа искористени неколку напади за израмнување, по што Шпанците во 10. минута се одлепија на 5-2. Пецаковски реализираше два седмерци во ноза, но потоа следеше промашен пенал на Палевски, во период ко

Прочитај повеќе

Пораз на европското гостување против Гранолјерс

Тинекс Пролет претрпе пораз со убедливи 20-36 на првиот натпревар од двомечот со Гранолјерс во рамките од квалификациите за пласман во Лигата на Европа. Шпанскиот тим беше супериорен во голем дел од мечот и заслужено стигна до убедлива победа, широко отворајќи си ги вратите кон следната рунда од квалификациите во ова европско натпреварување.

Прочитај повеќе

Андоновски: Респект за Гранолјерс, но нема да се предадеме

Ракометарите на Тинекс Пролет денеска во 19 часот го играат првиот од двата натпревари против Гранолјерс, во рамките од квалификациите за Лигата на Европа. Избраниците на тренерот Бошковски утрово го одработеа и вториот тренинг во салата во која денеска ќе излезат на мегдан со прославениот шпански клуб.

Прочитај повеќе