Убедлива победа над засилениот Работнички

Тинекс Пролет триумфално ја стартуваше серијата контролни натпревари во пресрет на клучниот дел од сезоната откако вечерва рутински и убедливо триумфираше над Работнички со 34-26. Противникот беше значително засилен, вклучувајќи ги во својот ростер тројцата „вардарци“ Мишевски, Гашовски и Карапалевски, но и покрај тоа Тинекс Пролет со квалитетно из

Прочитај повеќе

Никола Потиќ е нов ракометар на Тинекс Пролет

Тинекс Пролет e подготвен за атак на места кои водат во ракометна Европа за наредната сезона. Токму за остварување на таа цел денеска е донесен нов ракометар, па Тинекс Пролет ќе влезе во вториот дел од оваа натпреварувачка сезона засилен за Никола Потиќ, искусен десен бек кој денеска потпиша договор со нашиот клуб. Потиќ е српски интернационалец (

Прочитај повеќе

Аларов дебитираше за македонската репрезентација

Пивотот на Тинекс Пролет, Михаил Аларов, синоќа го имаше своето деби во дресот на македонскaта репрезентација, на натпреварот против селекцијата на Чиле.

Прочитај повеќе

Аларов повикан во репрезентацијата на Македонија

Ракометарот на Тинекс Пролет, Михаил Аларов, е повикан во македонската репрезентација за собирот на А-селекцијата закажан за почетокот на 2021 година.

Прочитај повеќе

Матлиевски: Пласман во Европа е следниот чекор за Тинекс Пролет

Тренерот Никола Матлиески е задоволен од резултатите во поголемиот дел од сезонава, но и најавува уште подобри изданија на Тинекс Пролет во новата 2021 година.

Прочитај повеќе

Убедлив триумф за крај на Супер-лигата (34-20)

Тинекс Пролет во голем стил го заврши настапот во Супер-лигата, триумфирајќи со убедливи на дуелот против Јуниор Кисела Вода. Ангелов и Палевски повторно не беа во составот, а тренерот Матлиески им даде шанса на младите ракометари кои макимално ја оправдаа неговата доверба, на крајот радувајќи се на заслужена убедлива победа. Со овој триумф беше

Прочитај повеќе