Супериорна победа над Вардар Јуниор (37-21)

Тинекс Пролет и во вториот натпревар во 2020 година одигра импресивно, лесно стигнувајќи до победа над тимот на Вардар Јуниор (). Пласманот во плејофот е веќе осигуран, но тоа не им пречеше на нашите ракометари да одиграат одличен натпревар, уште во првото полувреме да го решат победникот, а потоа и во вторите 30 минути да продолжат со силно темпо

Прочитај повеќе

Вардар Јуниор е следен на „менито“ на Тинекс Пролет

Првичната цел е исполнета, пласманот во плејофот е обезбеден, па ракометарите на Тинекс Пролет сега без притисок ќе влезат во завршните три натпревари од Супер-лигата, во обид што подобро да се воиграат и максимално подготвени да влезат во разигрувањето за највисок пласман. Денешниот натпревар на домашен терен против Вардар Јуниор (18.30 часот) е и

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет е идеален клуб за младите ракометари

Сениорскиот тим веќе обезбеди пласман во Супер-лигата, а зимската пауза заврши и за нашите млади ракометари, кои претстојниот викенд ќе се појават на терените во продолжението од сезоната во своите возрасни категории. Тинекс Пролет се натпреварува во кадетска и во младинска конкуренција, а на чело на двете екипи се наоѓа Сашо Сотировски, под чие во

Прочитај повеќе

Поповски: Влеговме во плејофот, но сега и апетитите се зголемија

Мартин Поповски повторно беше меѓу најдобрите поединци во таборот на Тинекс Пролет и на гостувањето против Радовиш, давајќи значаен придонес во триумфот со кој беше осигуран пласманот во плејофот.

Прочитај повеќе

Мисијата исполнета: Радовиш освоен, Тинекс Пролет е во плејофот

Тинекс Пролет на три кола до крајот на Супер-лига го осигура пласманот во плејофот, откако избраниците на тренерот Матлиески вечерва како гости го совладаа Радовиш со резултат 20-33. Нашите ракометари одиграа одличен меч, стигнаа до предност пред крајот на полувремето што потоа ја задржаа во преостанатите 30 минути, за заслужена победа и доказ дека

Прочитај повеќе

Сезоната продолжува - во Радовиш по печат за пласман во плејфот

Зимската пауза заврши, а ракометарите на Тинекс Пролет максимално подготвени го дочекуваат вториот дел од сезонава што го стартуваат со денешното гостување во Радовиш (18 часот). Станува збор за противник со кој во текот на сезоната бевме во трка за четвртото место, но добрите игри пред паузата овозможија Тинекс Пролет да влезе во денешното гостува

Прочитај повеќе