Матлиески: По „шлаканицата“ во Бутел, да играме многу подобро против Вардар

Нема одмор за ракометарите на Тинекс Пролет во овој згуснат период, па нашиот тим вечерва (19.30 часот) го очекува нов предизвик - дуел на домашен терен со екипата на Вардар. Откако во првиот натпревар во СЦ „Јане Сандански“ едно полувреме му париравме на шампионот, желба на тренерот Матлиески е Тинекс Пролет повторно да се покаже во добро светло и

Прочитај повеќе

Убедлив пораз на гостувањето од Бутел (29-20)

Ракометарите на Тинекс Пролет запишаа неочекувано висок пораз на гостувањето против Бутел во плеј-оф разигрувањето за титулата во домашниот шампионат. Бутел славеше со 29-20 (15-11) реванширајќи се за претходниот пораз во меѓусебната пресметка.

Прочитај повеќе

Манасков: Ако играме добра одбрана, ќе го победиме Бутел

Се е подготвено за новиот предизвик пред нашите ракометари, градското дерби на гостински терен со Бутел (18.30 часот) на кое Тинекс Пролет има можност да направи уште еден значаен чекор напред кон место кое води во европските купови. Ривалот е незгоден, но избраниците на Матлиески покажаа дека знаат како да го совладаат славејќи на единственото дос

Прочитај повеќе

Георгиевски - Георгиевски по три години ќе му судат повторно на Тинекс Пролет

Комесарот за натпреварување при РФМ за судии на овој натпревар ги избра браќата Дејан и Димитар Георгиевски, арбитри кои повеќе од три години немаат судено натпревар на Тинекс Пролет.

Прочитај повеќе

Пелистер на колена: Фантастична игра и голема победа (30-28)

Ракометарите на Тинекс Пролет остварија фантастична победа на домашен терен над Пелистер со резултат 30-28, со фуриозен финиш во второто полувреме кршејќи го отпорот на големиот ривал во битката за излез во ракометна Европа. Битолчани имаа водство во поголем дел од натпреварот, но нашиот тим покажа карактер, го сврте резултатот кога беше најважно и

Прочитај повеќе

Матлиески повторно во „тимот на Кире Лазаров“

Шефот на стручниот штаб на Тинекс Пролет, Никола Матлиески, повторно ќе биде дел од тренерскиот тим на кампот „Кирил Лазаров 7“, откако нашиот стратег максимално ја оправда довербата со ланскиот ангажман, со своите одлични тренерски способноски и високиот степен на тимска работа најпрофесионално одговори на довербата дадена од страна на Лазаров.

Прочитај повеќе

Пребарување

Табела

Поз.ЕкипаБ
1Вардар24
2Еурофарм Работник24
3Металург18
4РК Бутел9
5Пелистер 089
6Тинекс Пролет6

Архива на вести