Клучна мисија: Тинекс Пролет знае како да се освои Охрид

Ракометарите на Тинекс Пролет се максимално подготвени за денешното гостување против Охрид (18 часот), клучен дуел и за двата тима во трката за шестото место на табелата кое носи пласман во плејофот.

Прочитај повеќе

Лесно и убедливо до триумф над Радовиш (30-23)

Тинекс Пролет рутински ја одработе задачата на дуелот со Радовиш, совладувајќи го последниот тим на суперлигашката табела со 30-23. Убедливата игра од самиот почеток значеше и рутинско одигрување на второто полувреме, во кое тренерот Лембанов имаше можност да им даде заслужен одмор на клучните играчи пред најважниот дуел сезонава, гостувањето проти

Џонов: Атмосферата е на повисоко ниво, прво триумф над Радовиш, па ќе мислиме за Охрид

Ракометарите на Тинекс Пролет во одлична атмосфера го дочекуваат денешниот меч со Радовиш (18.30 часот, сала „Македонско Сонце“). Без оглед на убедливиот пораз од Вардар во минатата рунда, напредокот во играта во однос на крајот од ланската година е очигледен, што дава оптимизам дека Тинекс Пролет ќе биде на висина на задачата на најважните натпрев

Добар отпор од 20 минути, па пораз од шампионот Вардар (34-22)

Тинекс Пролет го претрпе првиот пораз во 2022 година откако избраниците на Лембанов загубија на денешното гостување против шампионот Вардар со 34-22. Конечниот исход е очекуван со оглед на разликата во квалитет меѓу двата тима, а Тинекс Пролет умешно парираше до пред крајот на првото полувреме, кога „вардарци“ влегоа во серија, за домаќините во вто

Андоновски: Мечот со Вардар, загревање за клучните битки за плејофот

Тинекс Пролет влегува во пеколен период на натпревари кои ќе пресудат дали скопскиот суперлигаш ќе обезбеди влез во плејофот. По триумфот над Струга од 30-22, избраниците на Лембанов денеска (16 часот) излегуваат на мегдан против шампионот Вардар, дуел на кој „црвено-црните“ ќе ја имаат фаворитската улога.

Успешен старт на 2022 - рутинска победа над Струга (30-22)

Тинекс Пролет славеше триумф над Струга со резултат 30-22 на првиот суперлигашки натпревар што нашиот клуб го одигра во 2022 година. Првото полувреме донесе израмнета игра на двете страни, за во вториот дел да пресуди квалитетот на Тинекс Пролет, нашиот тим заигра поквалитетно и во нападот и во одбраната и заслужено прокнижи нови бодови на суперлиг