Победа над Работнички (28-25) на првиот меч по пауза од пет месеци

Тинекс Пролет забележа победа од 28-25 на денешниот контролен натпревар против Работнички, прва средба за нашиот тим по пауза од повеќе од пет месеци. По одработените подготовки во Маврово, тимот на тренерот Матлиески од денеска почна со одигрување на натпревари со кои ќе ја темпира формата до стартот на сезоната.

Прочитај повеќе

ФОТО Времеплов: Пролет на подготовки во Маврово во 1979 година

Враќањето на нашиот прв тим од успешните подготовки во Маврово е повод за навраќање во минатото, со оглед на фактот дека нашата екипа со години наназад своите подготовки за сезоните ги минува токму на планината Бистра.

Прочитај повеќе

Успешно финиширани подготовки, следат пет пријателски натпревари

Екипата на Тинекс Пролет успешно ги одработе подготовките во Маврово, на која тренерот Матлиески имаше можност да ги види на дело сите ракометари кои ќе ги бранат боите на нашиот клуб од стартот на новата натпреварувачка сезона.

Прочитај повеќе

Матлиески прозиваше: Скопје, Маврово, па атак на место во плејофот

Шефот на стручниот штаб, Никола Матлиески, денеска ја одржа првата прозивка, со што беше означен официјалниот старт на подготовките на Тинекс Пролет за новата натпреварувачка сезона. Откако во изминатите денови се тренираше индивидуално и во мали групи согласно протоколите, Матлиески денеска ги собра на едно место сите ракометари кои ќе ги бранат б

Прочитај повеќе

Дејан Пецаковски со потпис за Тинекс Пролет

Долгогодишниот македонски репрезентативец Дејан Пецаковски е најновото засилување на Тинекс Пролет, откако искусниот бек денеска потпиша едногодишен договор со нашиот клуб. Пецаковски доаѓања во Тинекс Пролет од редовите на Металург и сигурно ќе биде значаен адут во остварувањето на зацртаните цели - најпрвин пласман во плејофот, а потоа и атак на

Прочитај повеќе

Тинекс Пролет ги дозна ривалите во Супер-лигата, почнуваме од Кисела Вода

Тинекс Пролет ќе се натпреварува во групата А од Супер-лигата, беше одлучено со денешната ждрепка што се изврши во просториите на Ракометната Федерација на Македонија.

Прочитај повеќе